Следвайте Гласове в ТелеграмБългария е сред двете държави, които не са

...
Следвайте Гласове в ТелеграмБългария е сред двете държави, които не са
Коментари Харесай

Елена Йончева ще води преговорите по директивата за борба с корупцията от името на социалистите и демократите 

Следвайте " Гласове " в Телеграм

България е измежду двете страни, които не са дали данни до Европейска комисия за активността на органите и наредбите си за битка с корупцията  

Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент дефинира българския евродепутат Елена Йончева за докладчик в сянка по новата европейска инструкция за битка с корупцията. Директивата, която беше показана от Европейската комисия (ЕК) на 3 май 2023 година, вкарва ограничения за предварителна защита, строги правила за криминализиране на корупционни практики, както и основаване на профилирани органи за битка с корупцията.

„ Радвам се, че сътрудниците още веднъж ми се довериха да съставлявам социалистите в договарянията с останалите политически групи по директивата за битка с корупцията. Предложението на Европейска комисия е значима първа стъпка за извеждането на битката с корупцията на европейско равнище, тъй като е явно, че не можем да разчитаме единствено на положителните планове на страните членки. Възнамерявам да внеса редица промени, които да засилят препоръчаните ограничения, най-много по отношение на битката с корупцията по високите етажи на властта, където в избрани страни, измежду които и България, липсват резултати.
Важни са предложенията по отношение на ограниченията за предварителна защита на корупционни практики, само че все още те наподобяват с пожелателен темперамент. Ето за какво ще предложим спомагателни гаранции в тази тенденция и ще въведем по-ясен механизъм за гарантиране на независимостта на държавните органи за битка с корупцията, които постоянно са обект на политическо въздействие и зависимости. “

В процеса на правене на предлагането за инструкция Европейска комисия е поискала обновена информация по отношение на настоящите разпореждания на национално ниво, както и по отношение на профилираните органи за битка с корупцията. България е измежду едвам двете страни в Европейски Съюз, които не са дали информация.

„ Когато приказваме за битка с корупцията са нужни координирани ограничения на европейско равнище и скърбя, че българските управляващи не са се присъединили в част от предварителните съвещания с Европейска комисия. България е една от страните с липса на резултати в битката с корупцията по високите етажи на властта, каквото е и заключението в последния отчет за върховенството на закона на Европейска комисия, и неучастието в процеса е неприятен сигнал. Това демонстрира, че е основно директивата да вкара мониторинг от страна на Европейска комисия по отношение на успеваемостта на антикорупционните ограничения, тъй като няма по какъв начин да разчитаме страните членки да изготвят справедлива оценка по отношение на личния си напредък. “

Целта е Европейският парламент да утвърди позиция по директивата до края на годината, след което предстоят договаряния и с страните членки в Съвета, които към този момент показват песимизъм по отношение на част от препоръчаните ограничения.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

 

 


 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР